Co je Home Staging a proč je pro rychlý prodej nemovitosti důležitý

9.3.2020Home Staging je příprava nemovitosti k prodeji nebo pronájmu. Jeho cílem je vyzdvihnout klady nemovitosti a zviditelnit ji mezi ostatními, aby byla atraktivní pro co největší počet zájemců a urychlil se tak její prodej.  Klient set tím vyhne pozdějšímu snižování ceny a počáteční investice se tak zúročí. Cena Home Staging bývá zpravidla nižší, než první snížení ceny nemovitosti.

Home Staging neznamená dekorování nemovitosti a ani schovávání nedostatků za dekorace, ale zahrnuje takové úpravy interiéru, které pomohou odhalit maximální potenciál daného prostoru. Cílem je, aby interiér působil čistě a vzdušně a v očích zájemce se stal ideálním místem pro život. Mějme na paměti, že mnoho lidí si neumí ze zabydleného prostoru odmyslet přebytečné předměty nebo si představit jiné rozmístění nábytku. Proto je tu Home Staging.

Prvním krokem tedy bývá doporučení vyklizení nepotřebných věcí a kusů nábytku vč. osobních věcí. Tento krok je velmi důležitý proto, aby si potenciální klient představil využití prostoru pro jeho potřeby. Home Staging se naprosto liší od služeb interiérového designéra, protože zatímco designér navrhuje osobitý interiér pro svého klienta, Home Stager mabízí pravý opak. Navrhuje interiér tak, aby se zalíbil co nejvíce zájemcům. Proto se např.  pro dosažení čistého dojmu doporučí výmalba v neutrálních odstínech. 

V druhé fázi se realizují opravy drobných defektů nebo výměnu malých komponentů, které nejsou drahé, ale výrazně pomohou celkovému vzhledu. Pomoci může například výměna světel nebo přidání lamp do interiéru. Pro docílení co nejlepšího dojmu z prostoru často velmi pomůže změna dispozice, která nabídne jeho nejlepší využití. Finálního zútulnění pak Home Stager dosáhne instalací obrazů a drobných dekorací. 

Zatímco v zahraničí je Home Staging běžnou praxí, v Čechách stále není tak rozšířený a lidé pochybují o jeho smyslu. Na vině je fakt, že mnoho lidí neví, co si pod touto službou představit nebo ji považují za drahou a zbytečnou.  Pomalu se však dostává do povědomí lidí a klienti i realitní kanceláře projevují o Home Staging zájem. Jsou si vědomi toho, že právě tímto způsobem se mohou jejich nabídky od ostatních odlišit a inzerát tak mezi ostatními vynikne. Realitní kanceláře často úzce spolupracují s Home Stagery a tuto službu pomohou klientovi zajistit, právě tak jako i realitní kancelář Vltavská Estate.

Hana Šebková – Interiérová designérka