Podmínka odbornosti

2.3.2020Podle údajů Českého statistického úřadu bylo v ČR ke konci loňského roku 14 602 podnikatelských subjektů, které se hlásily ke zprostředkovatelské činnosti. Neoficiální odhady počítají až s 25 000 realitních zprostředkovatelů. Podle dat Evropské rady realitních profesí připadalo v roce 2016 na jednoho makléře 727 obyvatel. V Německu, které je v tomto žebříčku na posledním místě, je počet obyvatel na makléře desetkrát vyšší.


Realitní makléř bude dle nové legislativy muset být absolventem vysokoškolské vzdělání v oblasti práva, ekonomie, financí, marketingu a obchodu nebo stavebnictví, vyšší odborné nebo středoškolské vzdělání s maturitou a tři roky praxe. V případě, že zájemce o provozování realitní činnosti nesplní ani jednu z těch to výše uvedených podmínek, je možnost získat živnostenské oprávnění po absolvování zkoušky odborné způsobilosti. 

Nový zákon také ukládá zprostředkovatelům povinné pojištění profesní odpovědnosti. Zákon také počítá s pojištěním zprostředkovatele realitního obchodu. Podle legislativy musí být po celou dobu výkonu své činnosti makléř pojištěn pro případ, že by svému klientovi způsobil škodu, a to nejméně 1,75 milionu korun. V případě, že se nepojistí, vystavuje se tím udělení pokuty až jeden milion korun.

Václav Milec – jednatel společnosti