Pozor na pořízení ateliéru za účelem bydlení

30.3.2020



V současné době mnoho lidí při hledání nemovitostí narazí na takzvané ateliéry. Ateliér svým vybavením i standardem odpovídá bytu, ale z několika důvodů, jej dle stavebního úřadu nelze zkolaudovat jako byt. Nejčastějším důvodem, proč není jednotka zkolaudována jako bytová, je přílišná hlučnost nebo nedostatečné osvětlení (nedostatek denního světla). Přesto už více než rok je možné některé ateliéry předělat na bytové jednotky. Jedná se o bytové jednotky, které dříve nesplňovaly požadavek proslunění. Ateliér většinou zaujme lidi, kteří shání menší prostory pro bydlení. Jelikož jsou oficiálně nabízeny jako nebytové prostory, je i jejich cena o proti bytům zajímavější.

Nevýhody pořízení ateliéru.

Jednou z nevýhod koupě ateliéru je nemožnost přihlášení trvalého bydliště, jelikož se oficiálně jedná o nebytový prostor. Legislativa České republiky umožňuje přihlášení k trvalému bydlišti pouze v objektu určeném pro bydlení, ubytování nebo ve stavbě pro individuální rekreaci (rekreační dům, chalupa, chata). Další nevýhodou je daňová zátěž. Byty jsou ve sníženě sazbě 15 % (tato sazba je u bytů do 120 m2), na druhé straně ateliér, jako nebytový prostor spadá do sazby DPH ve výši 21 %. Vyšší daňová sazba by nemusela být takový problém, jelikož se většina ateliérů prodává i se započítanou daní, ale větší finanční zátěž pocítíte, pokud budete ateliér financovat přes hypoteční úvěr. Splátky hypotečního úvěru sjednaného za účelem pořízení nebytového prostoru, nejsou narozdíl od bytového daňově uznatelnou položkou. To znamená, že si o ně nemůžete ponížit daňový základ. Na daních po dobu splácení hypotéky zaplatíte o desetitisíce, možní i o statisíce korun navíc. Některé banky Vám dokonce neposkytnou čerpání hypotečního úvěru nebo budou požadovat ručení jinou nemovitostí.  Ateliér se ve většině případů nevyplatí ani jako investice do budoucna, protože narozdíl od bytu jeho cena zpravidla klesá. 

Výhody ateliéru.

Výhodou ateliéru, jak již bylo zmíněno, je nižší pořizovací cena, ale výše za pronájem je totožná jako u bytu. Jestli se chystáte pronajímat ateliér, je dobré budoucí nájemce upozornit na skutečnost, že si pronajímají ateliér a ne byt. 

Jak zjistím jestli se jedná o ateliér? 

Zda se jedná o ateliér, byt či jinou nemovitost nejlépe zjistíte na katastru nemovitostí (www.nahlizenidokn.cuzk.cz). Každá nemovitost má svůj list vlastnictví, na kterém je uveden způsob využití. 

Lze předělat ateliér na byt? 

Už více než rok je možné ateliéry, které dříve nesplňovaly požadavek proslunění předělat na byt. Ateliér, který má být zkolaudován jako byt, musí splňovat základní parametry prostor pro bydlení. Mezi tyto parametry patří minimální velikost obytných místností, který musí být 8 m2, u “garsonky” 16 m2. Minimální světlá výška (svislá vzdálenost mezi podlahou a stropem nebo podhledem) je u bytů 2,6 metrů, u rodinných domů 2,5 metru, v podkroví či jeho části, které musí být vysoké minimálně 2,3 metru, musí být světlá výška alespoň v 50% této plochy a ve zbylých 50% plochy až do minimální výšky 1,3 metru. Výměra, která je nižší než 1,3 metru se nezapočítává do světlé výšky. 

Václav Milec